Nokia 215
2.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSSeries 30 Plus
Sponsored
The Nokia 215 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 2.4 inches display and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 215 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
1.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - RM-1111 |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 50 x 12.9 mm (4.57 x 1.97 x 0.51 in) |
| Weight | 78.4 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 18.1 cm2 (~31.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~166 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Series 30 Plus |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green |
| Price | 32 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 215 released?
The Nokia 215 was announced 2015, January.
What is the Nokia 215's display size?
The Nokia 215 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What is the Nokia 215 battery capacity?
The Nokia 215 has a 1100 mAh battery.
Does the Nokia 215 support 5G?
No, the Nokia 215 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the Nokia 215 run?
The Nokia 215 runs Series 30 Plus.
What is AppsApk's rating for the Nokia 215?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 215 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.