| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - RM-998 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - RM-998 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, November |
| Status | Available. Released 2014, January |
| Dimensions | 119.9 x 64 x 9.9 mm, 75.7 cc (4.72 x 2.52 x 0.39 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8227 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, 1/4", AF |
| Video | 720p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1430 mAh battery (BL-5J) |
| Colors | Black, White, Yellow, Red |
| Price | 131 USD |