Nokia Lumia 930
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera20 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2420 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 930 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 20 MP main camera, and a 2420 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 930 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 71 x 9.8 mm, 94.7 cc (5.39 x 2.80 x 0.39 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Zeiss optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps (after WP8 Denim update), 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 20 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/2.5", AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, sensor core |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2420 mAh battery (BV-5QW) |
MISC | |
| Colors | Bright orange, bright green, white, black, gold |
| Price | 404 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 930 released?
The Nokia Lumia 930 was announced 2014, April.
What is the Nokia Lumia 930's display size?
The Nokia Lumia 930 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 930 have?
The Nokia Lumia 930 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 930 have?
The Nokia Lumia 930 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 930 have?
The Nokia Lumia 930 features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the Nokia Lumia 930 battery capacity?
The Nokia Lumia 930 has a 2420 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 930 support 5G?
No, the Nokia Lumia 930 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 930 run?
The Nokia Lumia 930 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 930?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 930 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN