| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1900 - RM-898 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2012, October |
| Status | Available. Released 2012, November |
| Dimensions | 120.7 x 64.9 x 11.5 mm, 81 cc (4.75 x 2.56 x 0.45 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.8 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 256MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery (BP-3L) |
| Colors | White, Cyan, Black, Red, Yellow |
| Price | About 120 USD |