Nokia 8 Sirocco
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3260 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Nokia 8 Sirocco is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) chipset, a 3260 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Nokia 8 Sirocco at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 140.9 x 73 x 7.5 mm (5.55 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back Gorilla Glass 5, stainless steel frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/4", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3260 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | TA-1005 |
| Price | About 437 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 8 Sirocco released?
The Nokia 8 Sirocco was announced 2018, February.
What is the Nokia 8 Sirocco's display size?
The Nokia 8 Sirocco has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 8 Sirocco have?
The Nokia 8 Sirocco comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 8 Sirocco have?
The Nokia 8 Sirocco is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia 8 Sirocco have?
The Nokia 8 Sirocco features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Nokia 8 Sirocco battery capacity?
The Nokia 8 Sirocco has a 3260 mAh battery.
Does the Nokia 8 Sirocco support 5G?
No, the Nokia 8 Sirocco does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Nokia 8 Sirocco run?
The Nokia 8 Sirocco runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 8 Sirocco?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 8 Sirocco at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN