| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - RM-994 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-995 , HSDPA 900 / 2100 - RM-996 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - RM-994 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - RM-995 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, October |
| Status | Available. Released 2014, January |
| Dimensions | 164.2 x 85.9 x 9.8 mm, 125 cc (6.46 x 3.38 x 0.39 in) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8230AB Snapdragon 400 (28 nm) (3G model)/ MSM8930AB Snapdragon 400 (28 nm) (LTE model) |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4", AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery (BV-4BW) |
| Colors | Yellow, white, black, red |
| Price | 229 USD |