Nokia Lumia 505
1.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Available
- NetworkNOKIA LUMIA 505
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7.8
Sponsored
The Nokia Lumia 505 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 3.7 inches display, up to 4GB storage, a 800 MHz Cortex-A5 chipset, a 8 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 505 at 1.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | Nokia Lumia 505 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, January |
BODY | |
| Dimensions | 118.1 x 61.2 x 11.3 mm, 76 cc (4.65 x 2.41 x 0.44 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.8 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery (BP-3L) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Pink |
| Price | About 140 EUR |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 505 released?
The Nokia Lumia 505 was announced 2012, December.
What is the Nokia Lumia 505's display size?
The Nokia Lumia 505 has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia Lumia 505 have?
The Nokia Lumia 505 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 505 have?
The Nokia Lumia 505 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia Lumia 505 battery capacity?
The Nokia Lumia 505 has a 1300 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 505 support 5G?
No, the Nokia Lumia 505 does not support 5G. Supported network technologies: Nokia Lumia 505.
What operating system does the Nokia Lumia 505 run?
The Nokia Lumia 505 runs Microsoft Windows Phone 7.8.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 505?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 505 at 1.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.