Nokia Asha 310
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkGSM
- Display3.0 inches · 240×400
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1110 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia Asha 310 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, a 2 MP main camera, and a 1110 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Asha 310 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - RM-914 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - RM-915 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - RM-917 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February |
| Status | Available. Released 2013, March |
BODY | |
| Dimensions | 109.9 x 54 x 13 mm, 67 cc (4.33 x 2.13 x 0.51 in) |
| Weight | 103.7 g (3.63 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~43.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2/4 GB included |
| Internal | 20MB 128MB ROM 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 176x144@10fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording (selected markets) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1110 mAh battery (BL-4U) |
MISC | |
| Colors | Black, White, Golden Light |
| Price | About 87 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Asha 310 released?
The Nokia Asha 310 was announced 2013, February.
What is the Nokia Asha 310's display size?
The Nokia Asha 310 has a 3.0 inches display with 240 x 400 pixels resolution.
What camera does the Nokia Asha 310 have?
The Nokia Asha 310 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia Asha 310 battery capacity?
The Nokia Asha 310 has a 1110 mAh battery.
Does the Nokia Asha 310 support 5G?
No, the Nokia Asha 310 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia Asha 310?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Asha 310 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.