| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, December |
| Status | Available. Released 2013, January |
| Dimensions | 115.4 x 61.1 x 11 mm, 76 cc (4.54 x 2.41 x 0.43 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S4 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery (BL-4J) |
| Colors | Lime green, orange, magenta, yellow, cyan, white, black |
| Price | About 131 USD |