Nokia 3310 (2017)
2.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1200 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 3310 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 2.4 inches display, a 2 MP main camera, and a 1200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 3310 (2017) at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 115.6 x 51 x 12.8 mm (4.55 x 2.01 x 0.50 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 240p@8fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Warm Red (Glossy), Dark Blue (Matte), Yellow (Glossy), Grey (Matte) |
| Models | 0.71 W/kg (head) 1.49 W/kg (body) |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 3310 (2017) released?
The Nokia 3310 (2017) was announced 2017, February.
What is the Nokia 3310 (2017)'s display size?
The Nokia 3310 (2017) has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 3310 (2017) have?
The Nokia 3310 (2017) features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Nokia 3310 (2017) battery capacity?
The Nokia 3310 (2017) has a 1200 mAh battery.
Does the Nokia 3310 (2017) support 5G?
No, the Nokia 3310 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 3310 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 3310 (2017) at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.