Nokia 130 Dual SIM
2.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 130 Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 1.8 inches display and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 130 Dual SIM at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 106 x 45.5 x 13.9 mm (4.17 x 1.79 x 0.55 in) |
| Weight | 67.9 g (2.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
MISC | |
| Colors | Red, black, white |
| Price | 21 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 130 Dual SIM released?
The Nokia 130 Dual SIM was announced 2014, August.
What is the Nokia 130 Dual SIM's display size?
The Nokia 130 Dual SIM has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Nokia 130 Dual SIM battery capacity?
The Nokia 130 Dual SIM has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 130 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia 130 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Nokia 130 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 130 Dual SIM at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN