Nokia 7 plus
6.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Nokia 7 plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3800 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Nokia 7 plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO - China |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - Global LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 158.4 x 75.6 x 8 mm (6.24 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body (6000 series) with copper edges |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.4 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0µm, 2x optical zoom, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Copper, White/Copper |
| Models | TA-1041, TA-1062, TA-1046 |
| Price | About 280 EUR |
● Questions about this phone
When was the Nokia 7 plus released?
The Nokia 7 plus was announced 2018, February.
What is the Nokia 7 plus's display size?
The Nokia 7 plus has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia 7 plus have?
The Nokia 7 plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Nokia 7 plus have?
The Nokia 7 plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia 7 plus have?
The Nokia 7 plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Nokia 7 plus battery capacity?
The Nokia 7 plus has a 3800 mAh battery.
Does the Nokia 7 plus support 5G?
No, the Nokia 7 plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Nokia 7 plus run?
The Nokia 7 plus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia 7 plus?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 7 plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.