| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, October |
| Status | Available. Released 2012, November |
| Dimensions | 127.8 x 68.4 x 10.9 mm, 95 cc (5.03 x 2.69 x 0.43 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Carl Zeiss optics, dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Headphone Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery (BP-4W) |
| Colors | Black, Cyan |
| Price | About 273 USD |