Nokia X71
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1080×2316
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Nokia X71 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 48 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Nokia X71 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 76.5 x 8 mm (6.19 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.9 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2316 pixels (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | TA-1167, TA-1172 |
| Price | About 316 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia X71 released?
The Nokia X71 was announced 2019, April.
What is the Nokia X71's display size?
The Nokia X71 has a 6.39 inches display with 1080 x 2316 pixels (~400 ppi density) resolution.
How much RAM does the Nokia X71 have?
The Nokia X71 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Nokia X71 have?
The Nokia X71 is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Nokia X71 have?
The Nokia X71 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Nokia X71 battery capacity?
The Nokia X71 has a 3500 mAh battery.
Does the Nokia X71 support 5G?
No, the Nokia X71 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia X71 run?
The Nokia X71 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Nokia X71?
AppsApk's editorial team rates the Nokia X71 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN