Nokia 208
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery1020 mAh
- OS—
Sponsored
The Nokia 208 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 2.4 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 1020 mAh battery. AppsApk rates the Nokia 208 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July |
| Status | Available. Released 2013, July |
BODY | |
| Dimensions | 114.2 x 50.9 x 12.8 mm, 65.2 cc (4.50 x 2.00 x 0.50 in) |
| Weight | 89.6 g (3.14 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 64MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0/ 3.0, A2DP (single SIM only) |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1020 mAh battery (BL-5C) |
MISC | |
| Colors | Cyan , Red, Yellow, Black, White |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia 208 released?
The Nokia 208 was announced 2013, July.
What is the Nokia 208's display size?
The Nokia 208 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Nokia 208 have?
The Nokia 208 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Nokia 208 battery capacity?
The Nokia 208 has a 1020 mAh battery.
Does the Nokia 208 support 5G?
No, the Nokia 208 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Nokia 208?
AppsApk's editorial team rates the Nokia 208 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.