| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - Vietnam, India, Indonesia, Bangladesh, Morocco, AlgeriaIran HSDPA 850 / 900 / 2100 - Other regions |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
| Dimensions | 131.9 x 65.5 x 8 mm (5.19 x 2.58 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); ColorOS 2 |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
| Colors | Blue, White |
| Price | About 76 USD |