Oppo F1 Plus
5.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2850 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo F1 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2850 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo F1 Plus at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 74.3 x 6.6 mm (5.98 x 2.93 x 0.26 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Models | X9009, R9m |
| Price | About 381 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo F1 Plus released?
The Oppo F1 Plus was announced 2016, March.
What is the Oppo F1 Plus's display size?
The Oppo F1 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo F1 Plus have?
The Oppo F1 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo F1 Plus have?
The Oppo F1 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo F1 Plus have?
The Oppo F1 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo F1 Plus battery capacity?
The Oppo F1 Plus has a 2850 mAh battery.
Does the Oppo F1 Plus support 5G?
No, the Oppo F1 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo F1 Plus run?
The Oppo F1 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo F1 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Oppo F1 Plus at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.