Oppo R9s Plus
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Oppo R9s Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Oppo R9s Plus at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 80.8 x 7.4 mm (6.44 x 3.18 x 0.29 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow); ColorOS 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.44 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/1.7, 1/2.8", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/3" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| Models | CPH1611 |
| Price | About 620 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R9s Plus released?
The Oppo R9s Plus was announced 2016, October.
What is the Oppo R9s Plus's display size?
The Oppo R9s Plus has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R9s Plus have?
The Oppo R9s Plus comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R9s Plus have?
The Oppo R9s Plus is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo R9s Plus have?
The Oppo R9s Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo R9s Plus battery capacity?
The Oppo R9s Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo R9s Plus support 5G?
No, the Oppo R9s Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo R9s Plus run?
The Oppo R9s Plus runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R9s Plus?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R9s Plus at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN