Oppo Find X
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.42 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3730 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo Find X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.42 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3730 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo Find X at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 66(1700/2100), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74.2 x 9.4 mm (6.17 x 2.92 x 0.37 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.42 inches, 101.2 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | Motorized pop-up 16 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.22µm, PDAF, OIS Motorized pop-up 20 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Auto-HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 25 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 20W (VOOC Flash Charge) - Standard model Fast battery charging 50W: 100% in 35 min (SuperVOOC Flash Charge) - Super Flash Edition |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3730 mAh battery - Standard mode ,l Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery - Super Flash Edition |
MISC | |
| Colors | Bordeaux Red, Glacier Blue |
| Models | CPH1871, PAFM00 |
| Price | About 511 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Find X released?
The Oppo Find X was announced 2018, June.
What is the Oppo Find X's display size?
The Oppo Find X has a 6.42 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Find X have?
The Oppo Find X comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Find X have?
The Oppo Find X is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Oppo Find X have?
The Oppo Find X features a 16 MP main camera. Specifications: Motorized pop-up 16 MP.
What is the Oppo Find X battery capacity?
The Oppo Find X has a 3730 mAh battery.
Does the Oppo Find X support 5G?
No, the Oppo Find X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo Find X run?
The Oppo Find X runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Find X?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Find X at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN