| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - international model HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - Mexico & US model |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) - International model LTE 700 / 1700 / 2100 - Mexico & US model |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 152.6 x 75 x 9.2 mm (6.01 x 2.95 x 0.36 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); ColorOS |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3", AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Oppo MaxxAudio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 20W: 75% in 30 min (VOOC Flash Charge) |
| Colors | White, Black |
| Models | X9006 |
| Price | About 405 USD |