Oppo Find 5 Mini
4.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo Find 5 Mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo Find 5 Mini at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 68 x 7.7 mm (5.39 x 2.68 x 0.30 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | R827 |
| Price | About 261 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo Find 5 Mini released?
The Oppo Find 5 Mini was announced 2014, January.
What is the Oppo Find 5 Mini's display size?
The Oppo Find 5 Mini has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo Find 5 Mini have?
The Oppo Find 5 Mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo Find 5 Mini have?
The Oppo Find 5 Mini is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo Find 5 Mini have?
The Oppo Find 5 Mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo Find 5 Mini battery capacity?
The Oppo Find 5 Mini has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo Find 5 Mini support 5G?
No, the Oppo Find 5 Mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo Find 5 Mini run?
The Oppo Find 5 Mini runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo Find 5 Mini?
AppsApk's editorial team rates the Oppo Find 5 Mini at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.