Oppo RX17 Pro
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3700 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo RX17 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a 12 MP main camera, a 3700 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo RX17 Pro at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.6 x 74.6 x 7.9 mm (6.20 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front (Gorilla Glass 6) /back glass (Gorilla Glass 5) & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.0 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 20 MP, f/2.6, AF TOF 3D camera" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 25 MP, f/2.0, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 50W: 40% in 10 min (SuperVOOC Flash Charge) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Radiant Mist, Emerald Green |
| Models | CPH1877, PBDM00 |
| Price | About 654 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo RX17 Pro released?
The Oppo RX17 Pro was announced 2018, August.
What is the Oppo RX17 Pro's display size?
The Oppo RX17 Pro has a 6.4 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo RX17 Pro have?
The Oppo RX17 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Oppo RX17 Pro have?
The Oppo RX17 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Oppo RX17 Pro have?
The Oppo RX17 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Oppo RX17 Pro battery capacity?
The Oppo RX17 Pro has a 3700 mAh battery.
Does the Oppo RX17 Pro support 5G?
No, the Oppo RX17 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo RX17 Pro run?
The Oppo RX17 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo RX17 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Oppo RX17 Pro at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN