| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
| Dimensions | 158.4 x 74.9 x 7.4 mm (6.24 x 2.95 x 0.29 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Build | Front glass (Gorilla Glass 3), back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Triple |
24 MP, f/1.7, PDAF 10 MP, f/2.4, AF, 2x optical zoom 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/240fps |
| Single | 24 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors |
Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Colors | Black, Gradient Black, Blue, Pink-Blue, Yellow-Pink |
| Models | SM-G8870, SM-G887F, SM-G887N |
| Price | About 437 USD |