Samsung Galaxy Tab S5e
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.5 inches · 1600×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7040 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab S5e is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 7040 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab S5e at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 245 x 160 x 5.5 mm (9.65 x 6.30 x 0.22 in) |
| Weight | 400 g (14.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~288 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 615 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 26mm, 1/3.4", 1.0µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm, 1/4.0", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No Tuned by AKG/HARMAN Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7040 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Price | About 454 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab S5e released?
The Samsung Galaxy Tab S5e was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy Tab S5e's display size?
The Samsung Galaxy Tab S5e has a 10.5 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab S5e have?
The Samsung Galaxy Tab S5e is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab S5e have?
The Samsung Galaxy Tab S5e is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab S5e have?
The Samsung Galaxy Tab S5e features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab S5e battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab S5e has a 7040 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab S5e support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab S5e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab S5e run?
The Samsung Galaxy Tab S5e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab S5e?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab S5e at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.