Samsung Galaxy Premier I9260
3.1/ 10
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.65 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Premier I9260 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.65 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Premier I9260 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (market dependent) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.2 x 68 x 9 mm (5.28 x 2.68 x 0.35 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | TI OMAP 4470 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Titanium Gray |
| Price | About 285 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Premier I9260 released?
The Samsung Galaxy Premier I9260 was announced 2012, November. Released 2013, January.
What is the Samsung Galaxy Premier I9260's display size?
The Samsung Galaxy Premier I9260 has a 4.65 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Premier I9260 have?
The Samsung Galaxy Premier I9260 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Premier I9260 have?
The Samsung Galaxy Premier I9260 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Premier I9260 have?
The Samsung Galaxy Premier I9260 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Premier I9260 battery capacity?
The Samsung Galaxy Premier I9260 has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Premier I9260 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Premier I9260 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Premier I9260 run?
The Samsung Galaxy Premier I9260 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Premier I9260?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Premier I9260 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.