Samsung Galaxy Grand Max
5.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.25 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Grand Max is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.25 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Grand Max at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 74.8 x 7.9 mm (5.75 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.25 inches, 74.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White |
| Models | SM-G720N0, SM-G720AX |
| Price | About 286 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Grand Max released?
The Samsung Galaxy Grand Max was announced 2015, January.
What is the Samsung Galaxy Grand Max's display size?
The Samsung Galaxy Grand Max has a 5.25 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Grand Max have?
The Samsung Galaxy Grand Max comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Grand Max have?
The Samsung Galaxy Grand Max is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Grand Max have?
The Samsung Galaxy Grand Max features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy Grand Max battery capacity?
The Samsung Galaxy Grand Max has a 2500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Grand Max support 5G?
No, the Samsung Galaxy Grand Max does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Grand Max run?
The Samsung Galaxy Grand Max runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Grand Max?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Grand Max at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.