| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y210-0200 model |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 117 x 62 x 12.4 mm (4.61 x 2.44 x 0.49 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Colors | Black |
| Models | Y210-0251, Y210-0200 |
| Price | About 76 USD |