Huawei nova 6 SE
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.4 inches · 1080×2310
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei nova 6 SE is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) chipset, a 48 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei nova 6 SE at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 400/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 159.2 x 76.3 x 8.7 mm (6.27 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 101.4 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 27mm (wide), dedicated macro camera 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Emerald Green, Light Pink/Blue |
| Models | JNY-AL10, JNY-TL10 |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 6 SE released?
The Huawei nova 6 SE was announced 2019, December.
What is the Huawei nova 6 SE's display size?
The Huawei nova 6 SE has a 6.4 inches display with 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) resolution.
How much RAM does the Huawei nova 6 SE have?
The Huawei nova 6 SE comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 6 SE have?
The Huawei nova 6 SE is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 6 SE have?
The Huawei nova 6 SE features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei nova 6 SE battery capacity?
The Huawei nova 6 SE has a 4200 mAh battery.
Does the Huawei nova 6 SE support 5G?
No, the Huawei nova 6 SE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 6 SE run?
The Huawei nova 6 SE runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 6 SE?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 6 SE at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- aliexpressView deal
$NaN