Huawei P9 Plus
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Huawei P9 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 12 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Huawei P9 Plus at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - VIE-L09, VIE-L29 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - VIE-L09 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - VIE-L29 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 75.3 x 7 mm (6.00 x 2.96 x 0.28 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat); EMUI 5 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 955 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF 12 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF "; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 38% in 30min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Haze Gold, Quartz Grey, Ceramic White |
| Models | VIE-L09, VIE-L29, VIE-AL10 |
| Price | 474 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P9 Plus released?
The Huawei P9 Plus was announced 2016, April.
What is the Huawei P9 Plus's display size?
The Huawei P9 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P9 Plus have?
The Huawei P9 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P9 Plus have?
The Huawei P9 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei P9 Plus have?
The Huawei P9 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P9 Plus battery capacity?
The Huawei P9 Plus has a 3400 mAh battery.
Does the Huawei P9 Plus support 5G?
No, the Huawei P9 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P9 Plus run?
The Huawei P9 Plus runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow), upgradable to 7 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P9 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P9 Plus at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.