Huawei Premia 4G M931
5.0/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / CDMA
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Huawei Premia 4G M931 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait` chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Huawei Premia 4G M931 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / LTE |
| 2G bands | CDMA 850 / 1700 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100) |
| Speed | LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 64.3 x 12.2 mm (4.96 x 2.53 x 0.48 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Premia 4G M931 released?
The Huawei Premia 4G M931 was announced 2013, March. Released 2013, March.
What is the Huawei Premia 4G M931's display size?
The Huawei Premia 4G M931 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Premia 4G M931 have?
The Huawei Premia 4G M931 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Premia 4G M931 have?
The Huawei Premia 4G M931 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Premia 4G M931 have?
The Huawei Premia 4G M931 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Premia 4G M931 battery capacity?
The Huawei Premia 4G M931 has a 1650 mAh battery.
Does the Huawei Premia 4G M931 support 5G?
No, the Huawei Premia 4G M931 does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / LTE.
What operating system does the Huawei Premia 4G M931 run?
The Huawei Premia 4G M931 runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Premia 4G M931?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Premia 4G M931 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.