| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, January. Released 2014, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 140.4 x 69.1 x 7.9 mm (5.53 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD (Single SIM model only) |
| Internal | 16GB/ 32GB (optional), 2GB RAM |
| Single | 13.1 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | 6043D |
| Price | About 318 USD |