alcatel Pop Star LTE
2.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pop Star LTE is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pop Star LTE at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 71.5 x 8.6 mm (5.61 x 2.81 x 0.34 in) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Silver, Gold |
| Price | 70 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop Star LTE released?
The alcatel Pop Star LTE was announced 2015, September.
What is the alcatel Pop Star LTE's display size?
The alcatel Pop Star LTE has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop Star LTE have?
The alcatel Pop Star LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop Star LTE have?
The alcatel Pop Star LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop Star LTE have?
The alcatel Pop Star LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel Pop Star LTE battery capacity?
The alcatel Pop Star LTE has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop Star LTE support 5G?
No, the alcatel Pop Star LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop Star LTE run?
The alcatel Pop Star LTE runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop Star LTE?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop Star LTE at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN