Alcatel Flash
9.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel Flash is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x1.9 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 3100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel Flash at 9.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
10.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, May |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 75.4 x 8.7 mm (6.01 x 2.97 x 0.34 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 (20 nm) |
| CPU | Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x1.9 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF 13 MP B/W, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium Grey |
| Models | FL03 |
| Price | About $250 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel Flash released?
The Alcatel Flash was announced 2017, April.
What is the Alcatel Flash's display size?
The Alcatel Flash has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel Flash have?
The Alcatel Flash comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel Flash have?
The Alcatel Flash is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel Flash have?
The Alcatel Flash features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Alcatel Flash battery capacity?
The Alcatel Flash has a 3100 mAh battery.
Does the Alcatel Flash support 5G?
No, the Alcatel Flash does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel Flash run?
The Alcatel Flash runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel Flash?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel Flash at 9.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.