| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H8416, H9436, H9493 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) - H8416, H9436, H9493 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, October |
| Dimensions | 158 x 73 x 9.9 mm (6.22 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5) & aluminum frame |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~537 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM (Taiwan) |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS), 1080p@960fps, HDR |
| Single | 13 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W (USB Power Delivery 2.0) Qi wireless charging |
| Colors | Black, Silver White, Forest Green, Bordeaux Red |
| Models | H9436, H8416, H9493 |
| Price | 549 USD |