Sony Xperia XA2 Plus
6.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera23 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3580 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XA2 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 23 MP main camera, a 3580 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA2 Plus at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) - H3413, H4413 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 75 x 9.6 mm (6.18 x 2.95 x 0.38 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~78.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3580 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Gold, Green |
| Models | H4413, H4493, H3413 |
| Price | 263 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA2 Plus released?
The Sony Xperia XA2 Plus was announced 2018, July.
What is the Sony Xperia XA2 Plus's display size?
The Sony Xperia XA2 Plus has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA2 Plus have?
The Sony Xperia XA2 Plus is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA2 Plus have?
The Sony Xperia XA2 Plus is available with 32GB / 4GB / 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA2 Plus have?
The Sony Xperia XA2 Plus features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XA2 Plus battery capacity?
The Sony Xperia XA2 Plus has a 3580 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA2 Plus support 5G?
No, the Sony Xperia XA2 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA2 Plus run?
The Sony Xperia XA2 Plus runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA2 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA2 Plus at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.