Sony Xperia Z3+ dual
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera5.1 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2930 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia Z3+ dual is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 5.1 MP main camera, a 2930 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia Z3+ dual at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 6.9 mm (5.75 x 2.83 x 0.27 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 73.2 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black, copper, aqua green |
| Models | E6533 |
| Price | About 356 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z3+ dual released?
The Sony Xperia Z3+ dual was announced 2015, May.
What is the Sony Xperia Z3+ dual's display size?
The Sony Xperia Z3+ dual has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z3+ dual have?
The Sony Xperia Z3+ dual comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z3+ dual have?
The Sony Xperia Z3+ dual is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z3+ dual have?
The Sony Xperia Z3+ dual features a 5.1 MP main camera. Specifications: 5.1 MP.
What is the Sony Xperia Z3+ dual battery capacity?
The Sony Xperia Z3+ dual has a 2930 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z3+ dual support 5G?
No, the Sony Xperia Z3+ dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z3+ dual run?
The Sony Xperia Z3+ dual runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z3+ dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z3+ dual at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.