| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
| Dimensions | 146 x 73.2 x 8.9 mm (5.75 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, predictive PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, predictive PDAF, 1/4" |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2620 mAh battery |
| Colors | Black, Silver |
| Models | G2299, G2199 |
| Price | 197 USD |