Sony Xperia Z4 Tablet WiFi
5.9/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 2560×1600
- Camera8.1 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery6000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 8.1 MP main camera, a 6000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
display
5.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 254 x 167 x 6.1 mm (10.0 x 6.57 x 0.24 in) |
| Weight | 389 g (Wi-FI) (13.72 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 8.1 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3.0 TV-out) |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | SGP712, SO-05G |
| Price | About 442 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi released?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi was announced 2015, March.
What is the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi's display size?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi has a 10.1 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi have?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi have?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi have?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi features a 8.1 MP main camera. Specifications: 8.1 MP.
What is the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi battery capacity?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi has a 6000 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi support 5G?
No, the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi run?
The Sony Xperia Z4 Tablet WiFi runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z4 Tablet WiFi at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN