Sony Xperia Z3 Dual
6.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera20.7 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia Z3 Dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia Z3 Dual at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Copper, Silver Green |
| Models | D6633, D6603, D6643, D6653, D6616, D6683 |
| Price | About 445 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z3 Dual released?
The Sony Xperia Z3 Dual was announced 2014, September.
What is the Sony Xperia Z3 Dual's display size?
The Sony Xperia Z3 Dual has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z3 Dual have?
The Sony Xperia Z3 Dual comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z3 Dual have?
The Sony Xperia Z3 Dual is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z3 Dual have?
The Sony Xperia Z3 Dual features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z3 Dual battery capacity?
The Sony Xperia Z3 Dual has a 3100 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z3 Dual support 5G?
No, the Sony Xperia Z3 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z3 Dual run?
The Sony Xperia Z3 Dual runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z3 Dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z3 Dual at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.