Sony Xperia XA2
5.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Sony Xperia XA2 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 23 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Sony Xperia XA2 at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H3123 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900), 28(700), 29(700), 66(1700/2100) - H3123 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat13 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, January |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 70 x 9.7 mm (5.59 x 2.76 x 0.38 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 1/4" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Black, Blue, Pink |
| Models | H4113, H3113, H4133, H3123 |
| Price | 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XA2 released?
The Sony Xperia XA2 was announced 2018, January.
What is the Sony Xperia XA2's display size?
The Sony Xperia XA2 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XA2 have?
The Sony Xperia XA2 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XA2 have?
The Sony Xperia XA2 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XA2 have?
The Sony Xperia XA2 features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia XA2 battery capacity?
The Sony Xperia XA2 has a 3300 mAh battery.
Does the Sony Xperia XA2 support 5G?
No, the Sony Xperia XA2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XA2 run?
The Sony Xperia XA2 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XA2?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XA2 at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN