| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat15 800/75 Mbps |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, October |
| Dimensions | 129 x 65 x 9.3 mm (5.08 x 2.56 x 0.37 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Build | Glass fiber reinforced plastic body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 18mm, 1/4" |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Colors | Black, White Silver, Horizon Blue, Twilight Pink |
| Models | G8441, D5503 |
| Price | 329 USD |