Sony Xperia L1
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2620 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Sony Xperia L1 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.45 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2620 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Sony Xperia L1 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 74 x 8.7 mm (5.94 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass (> 6H) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.45 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | G3312, G3311, G3313 |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia L1 released?
The Sony Xperia L1 was announced 2017, March.
What is the Sony Xperia L1's display size?
The Sony Xperia L1 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia L1 have?
The Sony Xperia L1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia L1 have?
The Sony Xperia L1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia L1 have?
The Sony Xperia L1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia L1 battery capacity?
The Sony Xperia L1 has a 2620 mAh battery.
Does the Sony Xperia L1 support 5G?
No, the Sony Xperia L1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia L1 run?
The Sony Xperia L1 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia L1?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia L1 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN