Sony Xperia 1
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.5 inches · 1644×3840
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3330 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sony Xperia 1 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 3330 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sony Xperia 1 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat19 1600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 167 x 72 x 8.2 mm (6.57 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6) & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 98.6 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1644 x 3840 pixels, 21:9 ratio (~643 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.6", 1.4µm, predictive Dual Pixel PDAF, 5-axis OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, predictive PDAF, 2x optical zoom, 5-axis OIS 12 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (USB Power Delivery 2.0) USB Power Delivery |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3330 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gray, Purple, White |
| Models | J8110, J8170, J9110 |
| Price | About 988 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia 1 released?
The Sony Xperia 1 was announced 2019, February.
What is the Sony Xperia 1's display size?
The Sony Xperia 1 has a 6.5 inches display with 1644 x 3840 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia 1 have?
The Sony Xperia 1 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia 1 have?
The Sony Xperia 1 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia 1 have?
The Sony Xperia 1 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Sony Xperia 1 battery capacity?
The Sony Xperia 1 has a 3330 mAh battery.
Does the Sony Xperia 1 support 5G?
No, the Sony Xperia 1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia 1 run?
The Sony Xperia 1 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia 1?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia 1 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.