| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 151 x 74 x 8.7 mm (5.94 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Front glass, plastic body |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass (> 6H) |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.45 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2620 mAh battery |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | G3312, G3311, G3313 |
| Price | 120 USD |