Sony Xperia XZ3
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2880
- Camera19 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Sony Xperia XZ3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 19 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Sony Xperia XZ3 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H8416, H9436, H9493 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100) - H8416, H9436, H9493 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 73 x 9.9 mm (6.22 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5) & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~537 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM (Taiwan) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF, Laser AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (USB Power Delivery 2.0) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver White, Forest Green, Bordeaux Red |
| Models | H9436, H8416, H9493 |
| Price | 549 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia XZ3 released?
The Sony Xperia XZ3 was announced 2018, August.
What is the Sony Xperia XZ3's display size?
The Sony Xperia XZ3 has a 6.0 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia XZ3 have?
The Sony Xperia XZ3 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia XZ3 have?
The Sony Xperia XZ3 is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia XZ3 have?
The Sony Xperia XZ3 features a 19 MP main camera. Specifications: 19 MP.
What is the Sony Xperia XZ3 battery capacity?
The Sony Xperia XZ3 has a 3300 mAh battery.
Does the Sony Xperia XZ3 support 5G?
No, the Sony Xperia XZ3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia XZ3 run?
The Sony Xperia XZ3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia XZ3?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia XZ3 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN