Sony Xperia SP
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.6 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2370 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Sony Xperia SP is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.6 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.7 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 2370 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Sony Xperia SP at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - C5303 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - C5303 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, March |
| Status | Available. Released 2013, April |
BODY | |
| Dimensions | 130.6 x 67.1 x 10 mm (5.14 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradаble to 4.3 (Jelly Bean)" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (5.8GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2370 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | C5302, C5303, C5306 |
| Price | About 200 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia SP released?
The Sony Xperia SP was announced 2013, March.
What is the Sony Xperia SP's display size?
The Sony Xperia SP has a 4.6 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia SP have?
The Sony Xperia SP comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia SP have?
The Sony Xperia SP is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia SP have?
The Sony Xperia SP features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Xperia SP battery capacity?
The Sony Xperia SP has a 2370 mAh battery.
Does the Sony Xperia SP support 5G?
No, the Sony Xperia SP does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia SP run?
The Sony Xperia SP runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean), upgradаble to 4.3 (Jelly Bean)").
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia SP?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia SP at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN