Sony Xperia X Performance
6.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Sony Xperia X Performance is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 23 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Sony Xperia X Performance at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - F8131, F8132 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - F8131, F8132 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 143.7 x 70.4 x 8.7 mm (5.66 x 2.77 x 0.34 in) |
| Weight | 164.4 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic frame, aluminum back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 32GB 3GB RAM (SS), 64GB 3GB RAM (DS) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 1080p@60fps |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/3" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold |
| Models | SO-04H, F8131, SOV33, F8132, 502SO |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia X Performance released?
The Sony Xperia X Performance was announced 2016, February.
What is the Sony Xperia X Performance's display size?
The Sony Xperia X Performance has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia X Performance have?
The Sony Xperia X Performance comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia X Performance have?
The Sony Xperia X Performance is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia X Performance have?
The Sony Xperia X Performance features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia X Performance battery capacity?
The Sony Xperia X Performance has a 2700 mAh battery.
Does the Sony Xperia X Performance support 5G?
No, the Sony Xperia X Performance does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia X Performance run?
The Sony Xperia X Performance runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia X Performance?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia X Performance at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.