| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 136 x 69 x 10.4 mm (5.35 x 2.72 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~59.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon S4 Play |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Digital Plus sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
| Colors | Black, White/Grey |
| Price | About 164 USD |