Lenovo A3690
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo A3690 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo A3690 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 141.2 x 71.2 x 8.8 mm (5.56 x 2.80 x 0.35 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A3690 released?
The Lenovo A3690 was announced 2015, October.
What is the Lenovo A3690's display size?
The Lenovo A3690 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A3690 have?
The Lenovo A3690 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A3690 have?
The Lenovo A3690 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A3690 have?
The Lenovo A3690 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A3690 battery capacity?
The Lenovo A3690 has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo A3690 support 5G?
No, the Lenovo A3690 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A3690 run?
The Lenovo A3690 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A3690?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A3690 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.