Lenovo K10 Plus
6.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 1080×2340
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo K10 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.22 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 13 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo K10 Plus at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, September 22 |
BODY | |
| Dimensions | 158.26 x 75.77 x 8.30 mm( 6.23 x 2.92 x 0.32 in) |
| Weight | 172 g (6.06 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 95.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~414 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB /4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 13 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, PDAF 8 MP, 13mm, (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K10 Plus released?
The Lenovo K10 Plus was announced 2019, September.
What is the Lenovo K10 Plus's display size?
The Lenovo K10 Plus has a 6.22 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K10 Plus have?
The Lenovo K10 Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K10 Plus have?
The Lenovo K10 Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K10 Plus have?
The Lenovo K10 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K10 Plus battery capacity?
The Lenovo K10 Plus has a 4050 mAh battery.
Does the Lenovo K10 Plus support 5G?
No, the Lenovo K10 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K10 Plus run?
The Lenovo K10 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K10 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K10 Plus at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.